Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.
Insta place

Геологічна пам’ятка та пам’ятка археології «Бельмак-Могила»

Бельмак-Могила - одна з височин серед запорізьких степів. Тутешнє населення завжди називало такі кургани могилами. З тюркського "Бельмак" може бути переведено як "головна висота". І дійсно це - найвища точка Запорізької області і Приазовської височини - 324 м над рівнем моря.
Подобається
Поїхали!
Додати до подорожі

Геологічна пам’ятка та пам’ятка археології «Бельмак-Могила»

Бельмак-Могила - одна з височин серед запорізьких степів. Тутешнє населення завжди називало такі кургани могилами. З тюркського "Бельмак" може бути переведено як "головна висота". І дійсно це - найвища точка Запорізької області і Приазовської височини - 324 м над рівнем моря.

Рівнинний характер Запорізької області нерідко вводить в оману навіть досвідченого туриста. Опинившись на Бeльмак-Могилі, складно повірити, що знаходишся на найвищій точці області. Насправді її висота над рівнем моря складає небагато–немало 324 м.Слово «Бeльмак» із тюркської перекладається як «головна висота» або «розділяти». І та, й інша назва в повній мірі відповідає дійсності. Бeльмак-Могила — головний водорозділ рік, що протікають на південь в Азовське море та на північний-захід — у басейн Дніпра.

У підніжжя цієї «гори» залягають світло-сірі неоднорідні біотитові граніти, вік яких вчені визначають у 2 млрд. років. Саме вони привабили на Бeльмак-Могилу гірничодобувальників. Із 50-х рр. тут відкритим способом добувають граніт. За більш ніж півстоліття із надр Бeльманки було вивезено більше 20 млн. тонн породи. Із вершини Бeльманки відкривається панорама Приазовського степу та величезного кар’єру, що досягає в довжину 1,3 та в ширину 500 м.

Історики вважають, що Бeльмак-Могила в давнину могла відігравати роль одного із важливих культових центрів Приазов’я. У так званому «довгому кургані», що знаходиться у підніжжя Бeльмак-Могили, археологи дослідили унікальне святилище епохи пізньої бронзи (XV – XII ст. до н.е.). поряд було знайдено кіммерійське поховання жерця кінця VIII – VII ст. до н.е. Всього в районі Бeльмак-Могили знаходиться близько 30 курганів різної величини.

Детальніше
Сховати
Оцінки Відгуки 2

Запорізька область, поблизу с. Трудове

47.320278 | 36.595833

Відгуки 2

Volodymyr

13.06.2021
Це з якої радості ви, пані Галина, виключили геологічні пам'ятки природи з ПЗФ , вони були, є і будуть. Нижче витяг з ПЗФ: пам'ятки природи, які поділяються на: комплексні, ботанічні, зоологічні, гідрологічні, геологічні, пралісові.

Галина

28.07.2020
Напис на камені неправильний. Камінь з написом не є офіційним природо-охоронним знаком, і в ПЗФ немає категорії "геологічний пам'ятник природи". На українських мапах, в підручниках географії цей пагорб називається г. Могила-БЕльмак. Згідно Закону України "Про географічні назви" в науковій, довідковій літературі, в офіційних документах, в засобах масової інформації назви географічних об'єктів подаються так само, як зазначено на мапах. Географічні назви є культурною спадщиною і охороняються Законом та Конституцією України. Тому назва Вашої статті правильна, але в тексті, будь ласка, виправте помилки в назві географічного об'єкту (змініть "і" на "е"). Дякую. З повагою Галина

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.